Hollanda Turistik Vizesi

Hollanda turistik Schengen vizesi ile verilen süre boyunca Hollanda’da kalma ve diğer Shengen ülkelerine seyahat etme hakkı tanınır. Başka bir Schengen ülkesinden aldığınız Schengen vizesi ile Hollanda’ya giriş yapabilirsiniz ancak bu tavsiye edilmemektedir. Sonradan yapacağınız başvuruların olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Hollanda Devleti Schengen Anlaşması’na taraf olduğu için Hollanda Turistik vizesi Hollanda Schengen vizesi olarak da anılmaktadır. Hollanda turistik vizesi, Hollanda’ya gezi, eğlence ve tatil gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken “kısa süreli” vize tipidir. Hollanda Turistik vizesi sahibi olan kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır.

Hollanda turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaport sürelerinin, planladıkları seyahat dönüş tarihlerinden itibaren en az 3 aylık bir süreye sahip olması gerekir. Ayrıca pasaportunuzda karşılıklı olarak en az 2 boş sayfanın olması da önemlidir. Vize başvuru aşamasında pasaportunuz yırtık ve hasarlı olmamalıdır. Böyle durumlarda vizeniz retle sonuçlanabilir.

Hollanda Turistik Vize Evrak Listesi

 • Başvuru Formu: Hollanda vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde Türkçe veya İtalyanca olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Minimum 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş, 3,5*4,5 ölçülerinde),
  Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
  Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

 

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

Hollanda Turistik Vizesi Çıkış Süresi

Hollanda vizesi çıkış süresi Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliğini yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizenizin seyahat tarihlerinize kadar yetişmemesi gibi bir durumla karşılaşmamak için Hollanda vize başvurularınızı en erken 3 ay öncesinden en geç 1 ay öncesine kadar başlatmanız tavsiye edilmektedir.

Biometri İşlemleri

Hollanda vize başvurularını ilk kez yapan kişiler başvuru esnasında parmak izi vermek zorundadırlar. Eğer son 5 yıl içinde herhangi bir Shengen ülkesine vize aldıysanız tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Pasaport için verdiğiniz parmak izi ile vize için verilen parmak izi birbirinden farklıdır.